SN74F126N
Part Number
SN74F126N
Manufacturer
Texas Instruments
Category
Logic ICs
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14DIP
SN74F126N Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SN74F126N PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Semiconductors
Subcategory Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series 74F
Logic Type Buffer, Non-Inverting
Number of Elements 4
Number of Bits per Element 1
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 15mA, 64mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)