SN7407NSR
| Part Number | SN7407NSR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC BUF NON-INVERT 5.25V 14SOP |
SN7407NSR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SN7407NSR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Series | 7400 |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Input Type | - |
| Output Type | Open Collector |
| Current - Output High, Low | -, 40mA |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 104 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
