SM51589PEL
| Part Number | SM51589PEL |
| Manufacturer | Bourns |
| Category | Transformers |
| Description | PULSE XFMR 1CT:1CT 350UH |
SM51589PEL Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SM51589PEL PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Bourns |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Pulse Transformers |
| Series | - |
| Transformer Type | LAN 10/100/1000 Base-T |
| Inductance | 350µH |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 1CT:1CT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.691" L x 0.480" W (17.55mm x 12.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 6598 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
