SM104031007FE
Part Number
SM104031007FE
Manufacturer
Ohmite
Category
Resistors
Description
RES 1G OHM 1.5W 1% RADIAL
SM104031007FE Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SM104031007FE PCB Footprint and Symbol
Brand Ohmite
Product Line Passive Components
Subcategory Through Hole Resistors
Series Slim-Mox
Resistance 1 GOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 1.080" L x 0.100" W (27.43mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.340" (8.64mm)