SLA5064
| Part Number | SLA5064 |
| Manufacturer | Sanken |
| Category | Transistors |
| Description | MOSFET 3N/3P-CH 60V 10A 12-SIP |
SLA5064 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SLA5064 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Sanken |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | - |
| FET Type | 3 N and 3 P-Channel (3-Phase Bridge) |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 140mOhm @ 5A, 4V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | - |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 460pF @ 10V |
| Power - Max | 5W |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 12-SIP |
| Supplier Device Package | 12-SIP w/fin |
Quick Inquiry
| In Stock | 2529 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
