SGNM100-10E
| Part Number | SGNM100-10E |
| Manufacturer | Sprague-Goodman |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TRIM 5-100PF 10KV CHAS MNT |
SGNM100-10E Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SGNM100-10E PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Sprague-Goodman |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Trimmers, Variable Capacitors |
| Series | SGNM10KV |
| Capacitance Range | 5 ~ 100pF |
| Adjustment Type | Top |
| Voltage - Rated | 10000V |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Q @ Freq | 500 @ 25MHz |
| Size / Dimension | 0.710" Dia (18.03mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Features | Non-Magnetic, Sealed |
Quick Inquiry
| In Stock | 373 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
