SA03
| Part Number | SA03 |
| Manufacturer | Apex Microtechnology |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOTOR DRIVER PAR 12DIP |
SA03 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SA03 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Apex Microtechnology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | Apex Precision Power® |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, Piezo Devices |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 160mOhm (Max) |
| Current - Output / Channel | 30A |
| Current - Peak Output | 40A |
| Voltage - Supply | 14V ~ 16V |
| Voltage - Load | 16V ~ 100V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | Current Limiting |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 12-PowerDIP, Module |
| Supplier Device Package | 12-PowerDip |
Quick Inquiry
| In Stock | 330 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
