S3DB
| Part Number | S3DB |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE GP 200V 3A SMB |
S3DB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | S3DB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Single |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 3A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V |
| Capacitance @ Vr, F | 18pF @ 0V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMB) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 143 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
