S25FL064P0XMFA000
| Part Number | S25FL064P0XMFA000 |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Category | Memory ICs |
| Description | IC FLASH 64M SPI 104MHZ 16SOIC |
S25FL064P0XMFA000 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | S25FL064P0XMFA000 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cypress Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Memory |
| Series | Automotive, AEC-Q100, FL-P |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 64Mb (8M x 8) |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Clock Frequency | 104MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 5µs, 3ms |
| Access Time | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 4951 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
