RX-LS200-P
Part Number
RX-LS200-P
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Category
Proximity Sensors
Description
SENSOR PROX INFRARD 50-200MM MOD
RX-LS200-P Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RX-LS200-P PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Industrial Automation Sales
Product Line Sensors
Subcategory Proximity Sensors
Series -
Sensor Type Infrared
Sensing Distance 1.969" ~ 7.874" (50mm ~ 200mm)
Output Type PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency -
Shielding Unshielded
Material - Body Zinc Die-Cast
Voltage - Supply 12V ~ 24V
Termination Style Cable with Connector
Operating Temperature -25°C ~ 60°C