RT9285CGQW
| Part Number | RT9285CGQW |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8WDFN |
RT9285CGQW Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RT9285CGQW PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Richtek USA Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | LED Drivers |
| Series | - |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 400mA (Switch) |
| Frequency | 1MHz |
| Dimming | PWM |
| Applications | Backlight |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-WDFN (2x2) |
Quick Inquiry
| In Stock | 340 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
