RT424024F
Part Number
RT424024F
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
RT424024F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RT424024F PCB Footprint and Symbol
Brand TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product Line Power
Subcategory Power Relays, Over 2 Amps
Series RT2
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 8A
Switching Voltage 400VAC - Max
Coil Current 16.7mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 8ms
Release Time 6ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C