RH05030R00FE02
Part Number
RH05030R00FE02
Manufacturer
Vishay Dale
Category
Resistors
Description
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 50W
RH05030R00FE02 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RH05030R00FE02 PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Dale
Product Line Passive Components
Subcategory Chassis Mount Resistors
Series RH
Resistance 30 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Features Moisture Resistant
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max) 0.625" (15.87mm)