RH025200R0FE02
Part Number
RH025200R0FE02
Manufacturer
Vishay Dale
Category
Resistors
Description
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 25W
RH025200R0FE02 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RH025200R0FE02 PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Dale
Product Line Passive Components
Subcategory Chassis Mount Resistors
Series RH
Resistance 200 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 25W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Features Moisture Resistant
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max) 0.561" (14.25mm)