RAC02-12SGA
Part Number
RAC02-12SGA
Manufacturer
Recom Power
Category
Power Supplies - Board Mount
Description
AC/DC CONVERTER 12V 2W
RAC02-12SGA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RAC02-12SGA PCB Footprint and Symbol
Brand Recom Power
Product Line Power
Subcategory AC DC Converters
Series POWERLINE RAC02-GA (2W)
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 167mA
Power (Watts) 2W
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Features Universal Input
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency 72%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-DIP Module
Size / Dimension 1.33" L x 0.87" W x 0.75" H (33.7mm x 22.2mm x 19.0mm)