R-78AA12-0.5SMD-R
Part Number
R-78AA12-0.5SMD-R
Manufacturer
Recom Power
Category
Power Supplies - Board Mount
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
R-78AA12-0.5SMD-R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models R-78AA12-0.5SMD-R PCB Footprint and Symbol
Brand Recom Power
Product Line Power
Subcategory DC DC Converters
Series INNOLINE R-78AA-0.5
Type Linear Regulator Replacement
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 15V
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 500mA
Power (Watts) 6W
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OTP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 97%
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-SMD Module
Size / Dimension 0.60" L x 0.38" W x 0.36" H (15.2mm x 9.7mm x 9.2mm)