PW180KA4800F01
Part Number
PW180KA4800F01
Manufacturer
SL Power Electronics
Category
Power Supplies - Off-Board
Description
POE INJECTOR 20W 48V DESKTOP
PW180KA4800F01 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PW180KA4800F01 PCB Footprint and Symbol
Brand SL Power Electronics
Product Line Power
Subcategory Power over Ethernet (PoE)
Series PW180KA
Type Midspan Injector
Voltage - Input 100 ~ 250 VAC
Number of Ports 1
Voltage - Output 48V
Current - Output 400mA
Power (Watts) - Per Port 20W
Compliance -
Data Rate 10/100 Mbps
Features OCP
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Efficiency 70%
Mounting Type Desktop
Size / Dimension 3.98" L x 2.40" W x 1.35" H (101.0mm x 61.5mm x 34.2mm)