PP150T060
Part Number
PP150T060
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Power Management ICs
Description
IGBT ASSEMBLY 3-PHASE 600V 150A
PP150T060 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PP150T060 PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory Power Driver Modules
Series -
Type IGBT
Configuration 3 Phase
Current 150A
Voltage 600V
Voltage - Isolation 2500VDC