PI4IOE5V9557LEX
| Part Number | PI4IOE5V9557LEX |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC I/O EXPANDER 8BIT I2C 16TSSOP |
PI4IOE5V9557LEX Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PI4IOE5V9557LEX PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | I/O Expanders |
| Series | - |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | I²C |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | - |
| Output Type | - |
| Current - Output Source/Sink | - |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 429 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
