PI4IOE5V6416ZDEX
| Part Number | PI4IOE5V6416ZDEX |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | Interface ICs |
| Description | INTERFACE IO EXPANDER V-QFN4040- |
PI4IOE5V6416ZDEX Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PI4IOE5V6416ZDEX PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | I/O Expanders |
| Series | - |
| Number of I/O | 16 |
| Interface | I²C |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | 10mA, 25mA |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
Quick Inquiry
| In Stock | 120 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
