PCAL9554BPWJ
| Part Number | PCAL9554BPWJ |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC GPIO EXPANDER 16TSSOP |
PCAL9554BPWJ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PCAL9554BPWJ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | I/O Expanders |
| Series | Agile |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | I²C, SMBus |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | 10mA, 25mA |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 3516 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
