PCAL6534EVJ
| Part Number | PCAL6534EVJ |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC GPIO EXPANDER 34B VFBGA42 |
PCAL6534EVJ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PCAL6534EVJ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | I/O Expanders |
| Series | Agile |
| Number of I/O | 34 |
| Interface | I²C |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | - |
| Clock Frequency | 1MHz |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-VFBGA |
| Supplier Device Package | 42-VFBGA (2.6x3) |
Quick Inquiry
| In Stock | 480 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
