PCA9535ECMTTXG
| Part Number | PCA9535ECMTTXG |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC I/O Expander 16B 24WQFN |
PCA9535ECMTTXG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PCA9535ECMTTXG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | I/O Expanders |
| Series | - |
| Number of I/O | 16 |
| Interface | I²C, SMBus |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Open Drain |
| Current - Output Source/Sink | 25mA |
| Clock Frequency | 100kHz |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
Quick Inquiry
| In Stock | 360 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
