P0111MA 1AA3
| Part Number | P0111MA 1AA3 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Thyristors |
| Description | IC SCR 0.8A 600V TO92 |
P0111MA 1AA3 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | P0111MA 1AA3 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | SCRs |
| Series | - |
| Voltage - Off State | 600V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 800mV |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 25µA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.95V |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 500mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 800mA |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 5mA |
| Current - Off State (Max) | 10µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 7A, 8A |
| SCR Type | Sensitive Gate |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 8303 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
