NR4018T2R2M
Part Number
NR4018T2R2M
Manufacturer
Taiyo Yuden
Category
Inductors, Coils, Chokes
Description
FIXED IND 2.2UH 1.44A 72 MOHM
NR4018T2R2M Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NR4018T2R2M PCB Footprint and Symbol
Brand Taiyo Yuden
Product Line Passive Components
Subcategory Fixed Inductors
Series NR
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 2.2µH
Tolerance ±20%
Current Rating 1.44A
Current - Saturation 2.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 72 mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 52MHz
Ratings -
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)