NOJT106M004RWJ
Part Number
NOJT106M004RWJ
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP NIOB OXIDE 10UF 20% 4V 1210
NOJT106M004RWJ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NOJT106M004RWJ PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Niobium Oxide Capacitors
Series OxiCap® NOJ
Capacitance 10µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.2 Ohms
Current - Leakage 1µA
Dissipation Factor 6%
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric), 1210
Manufacturer Size Code T
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package 1210 (3528 Metric)
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)