NOJC227M001RWJ
Part Number
NOJC227M001RWJ
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP NIOB OXI 220UF 20% 1.8V 2312
NOJC227M001RWJ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NOJC227M001RWJ PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Niobium Oxide Capacitors
Series OxiCap® NOJ
Capacitance 220µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 1.8V
ESR (Equivalent Series Resistance) 400 mOhms
Current - Leakage 8µA
Dissipation Factor 8%
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package 2312 (6032 Metric)
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)