NCV7705DQAR2G
| Part Number | NCV7705DQAR2G |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOTOR DRIVER 5.5V 36SSOP |
NCV7705DQAR2G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | NCV7705DQAR2G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Motor Drivers, Controllers |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Output Configuration | Half Bridge (4), High Side (5) |
| Interface | SPI |
| Technology | - |
| Step Resolution | - |
| Applications | Automotive |
| Current - Output | - |
| Voltage - Supply | 5.5V |
| Voltage - Load | 5.5V ~ 28V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BFSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 36-SSOP-EP |
Quick Inquiry
| In Stock | 212 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
