NCT5655Y
| Part Number | NCT5655Y |
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Category | Interface ICs |
| Description | SMBUS-GPIO EXPANDER; 16 GPIO PIN |
NCT5655Y Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | NCT5655Y PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Nuvoton Technology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | I/O Expanders |
| Series | - |
| Number of I/O | 16 |
| Interface | I²C, SMBus |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Open Drain |
| Current - Output Source/Sink | - |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
Quick Inquiry
| In Stock | 253 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
