NCP1251BSN100T1G
Part Number
NCP1251BSN100T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Power Management ICs
Description
IC PWM CTLR OCP AUTO
NCP1251BSN100T1G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1251BSN100T1G PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series -
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) No
Voltage - Breakdown -
Topology Flyback
Voltage - Start Up 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.8V ~ 28V
Duty Cycle 80%
Frequency - Switching 100kHz
Power (Watts) -
Fault Protection Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Control Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)