NCP1247AD100R2G
Part Number
NCP1247AD100R2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Power Management ICs
Description
IC OFF-LINE CNTRLR PWM CM
NCP1247AD100R2G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1247AD100R2G PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series -
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) No
Voltage - Breakdown -
Topology Flyback
Voltage - Start Up 12V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.9V ~ 28V
Duty Cycle 80%
Frequency - Switching 100kHz
Power (Watts) -
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Control Features -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads