NCP1217AD133R2G
Part Number
NCP1217AD133R2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Power Management ICs
Description
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8SOIC
NCP1217AD133R2G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1217AD133R2G PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series -
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) No
Voltage - Breakdown -
Topology Flyback
Voltage - Start Up 12.8V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 7.6V ~ 16V
Duty Cycle 46.5%
Frequency - Switching 133kHz
Power (Watts) -
Fault Protection Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Control Features -
Operating Temperature 0°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)