NCP1203P40G
Part Number
NCP1203P40G
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Power Management ICs
Description
IC CTRLR PWM CM UVLO HV 8DIP
NCP1203P40G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1203P40G PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series SMARTMOS™
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) No
Voltage - Breakdown -
Topology Flyback
Voltage - Start Up 12.8V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 7.8V ~ 16V
Duty Cycle 80%
Frequency - Switching 40kHz
Power (Watts) -
Fault Protection Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Control Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)