NCP1054P44G
Part Number
NCP1054P44G
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Power Management ICs
Description
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP
NCP1054P44G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1054P44G PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series -
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) Yes
Voltage - Breakdown 700V
Topology Flyback
Voltage - Start Up 8.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 7.5V ~ 10V
Duty Cycle 77%
Frequency - Switching 44kHz
Power (Watts) 40W
Fault Protection Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Control Features -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads