N74F534D,623
Part Number
N74F534D,623
Manufacturer
NXP
Category
Logic ICs
Description
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SO
N74F534D,623 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models N74F534D,623 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Flip Flops
Series 74F
Function Standard
Type D-Type
Output Type Tri-State, Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Clock Frequency 165MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 7ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 86mA
Input Capacitance -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)