MSTC110-08
Part Number
MSTC110-08
Manufacturer
Microsemi
Category
Thyristors
Description
MOD THYRISTOR DOUBLER 110A SF1
MSTC110-08 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MSTC110-08 PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 800V
Current - On State (It (AV)) (Max) 110A
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2250A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 250mA
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)