MSFC160-12
Part Number
MSFC160-12
Manufacturer
Microsemi
Category
Thyristors
Description
MOD THYRISTOR DIODE DBLR 160A D1
MSFC160-12 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MSFC160-12 PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.2kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 160A
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 400mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)