MRFE6VP8600HSR6
Part Number
MRFE6VP8600HSR6
Manufacturer
NXP
Category
Transistors
Description
FET RF 2CH 130V 860MHZ NI1230S
MRFE6VP8600HSR6 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MRFE6VP8600HSR6 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory FETs, MOSFETs - RF
Series -
Transistor Type LDMOS (Dual)
Frequency 860MHz
Gain 19.3dB
Voltage - Test 50V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 1.4A
Power - Output 125W
Voltage - Rated 130V