MRF1517NT1
Part Number
MRF1517NT1
Manufacturer
NXP
Category
Transistors
Description
FET RF 25V 520MHZ PLD-1.5
MRF1517NT1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MRF1517NT1 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory FETs, MOSFETs - RF
Series -
Transistor Type LDMOS
Frequency 520MHz
Gain 14dB
Voltage - Test 7.5V
Current Rating (Amps) 4A
Noise Figure -
Current - Test 150mA
Power - Output 8W
Voltage - Rated 25V