MP6922N-HGS
| Part Number | MP6922N-HGS |
| Manufacturer | Monolithic Power Systems Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC INTELLIGENT CONTROLLER 8SOIC |
MP6922N-HGS Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MP6922N-HGS PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Monolithic Power Systems Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Power Management - Specialized |
| Series | - |
| Applications | AC-DC Adapter, LCD & PDP TV, Telecom SMPS |
| Current - Supply | 4mA |
| Voltage - Supply | 8V ~ 24V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 139 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
