MP1496-0B0
Part Number
MP1496-0B0
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Category
Filters
Description
FERRITE PLATE 38MMX38MMX2MM
MP1496-0B0 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MP1496-0B0 PCB Footprint and Symbol
Brand Laird-Signal Integrity Products
Product Line Passive Components
Subcategory Ferrite Disks and Plates
Series MP
Filter Type Ferrite Plate
Size / Dimension 1.496" L x 1.496" W (38.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)