MMBT2222A RFG
| Part Number | MMBT2222A RFG |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Category | Transistors |
| Description | TRANSISTOR, NPN, 40V, 0.6A, 50A/ |
MMBT2222A RFG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MMBT2222A RFG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Power - Max | 300mW |
| Frequency - Transition | 300MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
Quick Inquiry
| In Stock | 40627 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
