MM5452N
| Part Number | MM5452N |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC DRIVER LIQ CRYSTL DISP 40-DIP |
MM5452N Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MM5452N PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Display Drivers |
| Series | COPS™ |
| Display Type | LCD |
| Configuration | 7 Segment + DP, Alphanumeric and Bar Graph |
| Interface | Serial |
| Digits or Characters | 4.5 Digits |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 10V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 40-DIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 492 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
