MLZ2012N4R7LT000
| Part Number | MLZ2012N4R7LT000 |
| Manufacturer | TDK |
| Category | Inductors, Coils, Chokes |
| Description | FIXED IND 4.7UH 600MA 180 MOHM |
MLZ2012N4R7LT000 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MLZ2012N4R7LT000 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TDK |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Fixed Inductors |
| Series | MLZ |
| Type | Multilayer |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 4.7µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 600mA |
| Current - Saturation | 130mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 180 mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 70MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 2MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.041" (1.05mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 46502 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
