ML9090A-01GAZ03A
| Part Number | ML9090A-01GAZ03A |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LCD DRIVER MATRIX 128QFP |
ML9090A-01GAZ03A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ML9090A-01GAZ03A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Rohm Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Display Drivers |
| Series | - |
| Display Type | LCD |
| Configuration | 80 Segment |
| Interface | 4-Wire Serial |
| Digits or Characters | - |
| Current - Supply | 2mA |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-FQFP |
| Supplier Device Package | 128-QFP (14x20) |
Quick Inquiry
| In Stock | 895 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
