MJW3281AG
| Part Number | MJW3281AG |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Transistors |
| Description | TRANS NPN 230V 15A TO247 |
MJW3281AG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MJW3281AG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 230V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2V @ 1A, 10A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 7A, 5V |
| Power - Max | 200W |
| Frequency - Transition | 30MHz |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Supplier Device Package | TO-247 |
Quick Inquiry
| In Stock | 2462 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
