MCP25020-E/P
| Part Number | MCP25020-E/P |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC I/O EXPANDER CAN 8B 14DIP |
MCP25020-E/P Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MCP25020-E/P PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microchip Technology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | I/O Expanders |
| Series | - |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | CAN V2.0b |
| Interrupt Output | No |
| Features | EEPROM, POR, PWM |
| Output Type | Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | 25mA |
| Clock Frequency | 25MHz |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 299 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
