MCMA200P1600SA
Part Number
MCMA200P1600SA
Manufacturer
IXYS
Category
Thyristors
Description
MOD THYRISTOR DUAL 16KV
MCMA200P1600SA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCMA200P1600SA PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 200A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 314A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 6000A, 6480A
Current - Hold (Ih) (Max) 200mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)