MCK500-18IO1
Part Number
MCK500-18IO1
Manufacturer
IXYS
Category
Thyristors
Description
SCR THYRISTOR CA 1800V WC-500
MCK500-18IO1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCK500-18IO1 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Common Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.8kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 545A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1294A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 300mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)