MCD501-14IO1
Part Number
MCD501-14IO1
Manufacturer
IXYS
Category
Thyristors
Description
SCR THRYRISTOR 1400V WC-501
MCD501-14IO1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCD501-14IO1 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.4kV
Current - On State (It (AV)) (Max) -
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) -
Current - Hold (Ih) (Max) -
Operating Temperature 125°C (TJ)